Zero waste – od czego zacząć?

Chciałbyś żyć ekologicznie, zgodnie z poszanowaniem środowiska i produkować maksymalnie mało śmieci? Koniecznie musisz zapoznać się z zasadami dość nowego stylu życia, który ostatnio stał się niezwykle modny, czyli tzw. zero waste. To swego rodzaju ideologia, czy też trend myślowy, dzięki której możemy żyć zgodnie z naturą i odciskać minimalne piętno na środowisku naturalnym.

Czym właściwie jest zero waste?

Styl życia zero-waste jest zjawiskiem, które wyrosło na bazie obaw, jakie pojawiły się u wielu ludzi, a związane są  ze zmianami klimatycznymi, a także dewastacja środowiska naturalnego przez człowieka. Wychodząc z tego punktu trzeba stwierdzić, że zero waste jest stylem życia wymyślonym przez środowiska zajmujący się ekologią, a także ochroną środowiska. Wyraża się w kilku podstawowych zasadach, które można streścić w kilku zdaniach . Przede wszystkim należy ograniczać konsumpcję produktów i wytwarzanie śmieci. Konieczne jest ponowne używanie rzeczy, ewentualnej ich przetwarzanie. Symbolem ruchu zero waste jest ograniczenie produkcji śmieci w ciągu roku do poziomu, kiedy możemy je zmieścić w niewielkim słoiku. Jak więc zacząć żyć zgodnie z zasadami zero waste i pozwolić odetchnąć naszej planecie?

Zero waste – jak zacząć?

Jak więc zacząć żyć wedle zasad zero waste? Przede wszystkim warto zacząć od znacznego ograniczenia naszej konsumpcji. Udając się na zakupy powinniśmy dobrze zastanowić się nad każdym produktem, który chcemy nabyć. Zastanówmy się,  czy jest on nam na 100% potrzebny, czy też może jest to tylko jakaś nasza fanaberia.

Nie kupuj na zapas!

W dalszej kolejności należy unikać również kupowanie na zapas. Zdarza nam się to nagminnie, co w konsekwencji prowadzi do tego, że wyrzucamy spore ilości żywności. Przed udaniem się do sklepu warto zrobić sobie listę zakupów. Dzięki temu będziemy kupować w pełni świadomie i w tym wypadku raczej nie kupimy zaopatrzymy się w jakieś niepotrzebne rzeczy. Podczas zakupów odzieżowych zdecydowanie unikajmy zaopatrywania się w rzeczy tanie, które po jednym sezonie będziemy musieli wyrzucić. W tym wypadku aby ograniczyć produkcję śmieci powinniśmy kupować ubrania i obuwie dobrej jakości, które będą nam służyły przez kilka sezonów. Warto również postawić na produkty wykonane z naturalnych składników.

Unikaj plastiku!

Unikajmy także jednorazowych opakowań wykonanych z plastiku. Warzywa możemy kupować luzem,  a soki w butelce szklanej lub też w kartonie. Natomiast produkty sypkie, jak kasza, ryż, czy też makaron, możemy kupić na wagę.

Leave a Reply