Jakie buty do garnituru? 3 najlepsze propozycje

jakie buty do garnituru 3 najlepsze propozycje

Wybór odpowiedniego obuwia do garnituru nie jest tak takim prostym zadaniem, jak mogłoby nam się wydawać. Oficjalne męskie buty, podobnie jak garnitury, występują w wielu rodzajach i kolorach, a ich właściwe zestawienie może okazać się sporym wyzwaniem. Bez obaw – na dzisiaj przygotowaliśmy trzy rodzaje butów, które zawsze świetnie skomponują się z garniturem. Przy okazji przyjrzymy się też opcjom, których powinno się unikać w celu zminimalizowania ryzyka modowej wpadki. 

Garnitury i buty – od czego zależy wybór obuwia?

Garnitury to jedne z najbardziej oficjalnych rodzajów męskiej odzieży. Od czego zależy, w jaki sposób dobierać do nich buty? Przede wszystkim od okazji, na jaką mamy w planach założyć garnitur. Wbrew pozorom, buty do garnituru mogą być mniej lub bardziej formalne i to okazja powinna podpowiedzieć nam, na jakie z nich się zdecydować.

Jeśli garnitury są chociażby wymogiem w naszym zawodzie i chodzimy w nich do biura, nasze buty mogą być nieco mniej oficjalne, niż miałoby to miejsce w przypadku ślubu czy pogrzebu. Jednakże, należy tutaj zaznaczyć, że sformułowanie mniej oficjalne nie oznacza w tym przypadku butów sportowych. Zajmijmy się więc pokrótce tymi mniej trafionymi wyborami i zanim poznamy trzy najlepsze propozycje butów do garnituru, zastanówmy się jakich modeli unikać.

Garnitury – jakich butów do nich nie zakładać?

Przede wszystkim powinniśmy unikać wszystkich rodzajów butów casualowych, takich jak trampki czy sneakersy. Chociaż obecnie panuje moda na tego typu połączenia, nie zawsze będą one dobrym wyborem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie mamy doświadczenia w łączeniu ze sobą formalnych i nieformalnych części garderoby.

Jeśli bardzo nam zależy, aby zestawić sportowe czy casualowe buty z bardziej eleganckim outfitem, to lepiej, zamiast pełnego garnituru, wybrać jakąś stylizacje w stylu smart-casual. W ten sposób całość będzie wyglądała zdecydowanie bardziej naturalnie i buty nie będą dominowały innych elementów garderoby. Pamiętajmy jednak, że smart-casual nie nada się na każdą okazję i czasami trzeba będzie włożyć klasyczny garnitur. Jakie buty będą wtedy najlepsze?

Najlepsze modele butów do garnituru – 3 propozycje

Na dzisiaj przygotowaliśmy 3 rodzaje butów, które praktycznie zawsze będą dobrze komponowały się z garniturami, oczywiście jeśli będą właściwie dobrane pod względem kolorystycznym, ale o tym powiemy jeszcze parę słów. Na jakie modele obuwia powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę? Są to:

  • Wiedenki/oksfordy – to jeden z najbardziej formalnych rodzajów butów, jakie może założyć mężczyzna. Charakteryzują się zamkniętą przyszwą, czyli brakiem wyraźnego podziału pomiędzy częścią ze sznurówkami a resztą buta. Innymi słowy, wiedenki są uszyte z jednego kawałka skóry, co dodaje im formalności. W większości przypadków im prostsza jest nasza odzież na oficjalne okazje, tym jest lepiej, wiedenki stanowią więc jeden z najlepszych wyborów.
  • Sztyblety – ten wybór jest nieco bardziej odważny niż pierwsza, stonowana propozycja. Sztyblety to wciągane buty za kostkę, które swój rodowód mają w jeździe konnej, lecz ze względu na wygodę i elegancję przedarły się do mody codziennej. Sztyblety może nie są najlepszym możliwych wyborem, jeśli chodzi o buty do garnituru, ale zdecydowanie nie wypadną w tej roli źle. Co więcej, będziemy mogli zestawić je też z mniej formalnymi ubraniami przy innych okazjach.
  • Double-strap monks – to stosunkowo mało formalne buty garniturowe, jednak na większość okazji sprawdzą się znakomicie. Moglibyśmy umieścić tutaj brogsy, czyli oksfordy z otwartą przyszwą, by wporowadzić jednak nieco więcej urozmaicenia, ale postawiliśmy właśnie na monki. Ich zaletą, podobnie jak w wypadku sztybletów jest fakt, że możemy zastosować je też przy mniej formalnych okazjach.

Pamiętajmy jeszcze o kwestii wyboru koloru butów. Powinien być on uzależniony od koloru garnituru oraz okazji – najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczna i elegancka czerń, jednak w przypadku niektórych garniturów możemy pokusić się na nieco większą ekstrawagancję. Przykładowo, granatowe garnitury świetnie będą komponowały się z różnymi odcieniami brązu.

Leave a Reply