Studia to dla wielu pierwszy krok w dorosłość: wyprowadzka z rodzinnego domu, samodzielne dysponowanie pieniędzmi, nowe obowiązki. W październiku na polskich uczelniach studiować będzie ponad 1,2 mln studentów. Część z nich zamieszka w akademikach, inni wynajmą prywatne mieszkanie albo pokój na stancji. O czym powinni pamiętać wszyscy świeżo upieczeni studenci, żeby wynajem mieszkania i przeprowadzka do nowego miejsca nie przysporzyły im kłopotów?
Do wynajmu mieszkania należy podejść metodycznie – warto przygotować sobie tabelkę, w której wypiszemy informacje na temat poszczególnych interesujących nas ogłoszeń. Zgromadzenie w jednym miejscu najważniejszych danych na pewno pomoże podjąć rozsądną decyzję.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „mieszkanie na wynajem”, wyskoczą nam setki ogłoszeń. Każde z nich wygląda nieco inaczej, zawiera inne szczegóły, w niektórych znajdziemy też wymagania właściciela. O czym należy pamiętać, robiąc selekcję tych ofert?
Ogłoszenia wynajmu – na co zwrócić uwagę?
1. Dla wielu nadrzędną kwestią przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Ogłoszenie powinno zawierać nazwę ulicy i numer, jeżeli jednak właściciel określił jedynie dzielnicę czy osiedle, koniecznie dopytaj o dokładny adres telefonicznie lub mailowo. Pozwoli Ci to na wstępne obejrzenie miejsca, np. na Google Maps, dzięki czemu będziesz mógł od razu odrzucić mieszkania w budynkach czy okolicy, które Ci się nie podobają. W tabelce, warto wpisać czas dojazdu do kluczowych dla Ciebie miejsc takich jak uczelnia czy praca. Im mniej spędzonego czasu w komunikacji miejskiej na co dzień, tym lepiej.
2. Kolejną informacją, którą na pewno należy wpisać w tabelę jest cena. Upewnij się, że ta podana w ogłoszeniu zawiera wszystkie opłaty, takie jak czynsz, media czy Internet. Jeżeli ogłoszenie wrzucone zostało przez agencję nieruchomości, warto też sprawdzić czy jako najmujący ponosisz jakieś koszty na rzecz agencji. Uważaj na pośredników, którzy oferują oglądanie mieszkań za niewielką opłatą – profesjonalni i uczciwi agenci nieruchomości tego nie praktykują.
3. Bardzo istotnym elementem ogłoszenia są także zdjęcia – im więcej, tym lepiej. Bogata galeria oznacza, że właściciel nie ma nic do ukrycia. Jeżeli jednak zdjęcia wydają Ci się „zbyt idealne” możesz zapisany obraz wrzucić w wyszukiwarkę internetową, aby sprawdzić czy przypadkiem nie pochodzi ze stocka czy innego ogłoszenia zamieszczonego w sieci.
4. W ogłoszeniach często brakuje wielu szczegółów, które powinny się znaleźć we wspomnianej tabeli porównawczej. Postaraj się już przy pierwszym kontakcie z właścicielem czy agentem nieruchomości ustalić wysokość kaucji, wysokość miesięcznych opłat i ich termin, długość okresu wypowiedzenia oraz zakres odpowiedzialności za mieszkanie (np. kto ponosi koszty za ewentualne naprawy). Jeżeli masz zwierzę koniecznie dowiedz się, czy właściciel nie ma nic przeciwko, aby mieszkało z Tobą.
5. Pierwsze wrażenie podczas rozmowy z właścicielem też jest bardzo ważne. Jeżeli już na początku nie nawiążecie nici porozumienia, może to w przyszłości być przyczyną problemów. Podobnie jest z sąsiadami, może warto zapukać do kilku najbliższych drzwi i się przedstawić?
Następny krok – przeprowadzka
Po wyborze mieszkania czas się przeprowadzić. Poza najpotrzebniejszymi rzeczami jak ubrania, kosmetyki, książki czy ulubiony kubek do porannej kawy, często trzeba przewieźć do nowego miejsca meble, czy większy sprzęt elektroniczny. Jak to wszystko przetransportować bezpiecznie i wygodnie? Możliwości jest wiele np. firma przeprowadzkowa czy też tradycyjny wynajem auta, jednak większość tych rozwiązań wiąże się z formalnościami, sztywnymi ramami czasowymi usług, a przy tym sporymi kosztami. Warto wybrać nowoczesne, szybkie i proste rozwiązanie, np. BIG carsharing, czyli wynajem samochodu dostawczego na minuty. Wynajem auta dostawczego odbywa się przez aplikację CityBee, a do wynajmu potrzebne jest tylko prawo jazdy oraz karta płatnicza.
We flocie firmy znajdują się samochody, które (w zależności od modelu) dają możliwość transportowania rzeczy o długości nawet 3,90 metra, co pozwoli na bezproblemowe załadowanie np. łóżka czy szafy oraz innych mniejszych paczek za jednym razem. Bezpieczny przewóz rzeczy ułatwią pasy zabezpieczające, którymi w prosty sposób je ustabilizujesz. Przeprowadzają się z Tobą znajomi? Wynajmijcie auto wspólnie. Samochody posiadają trzy miejsca w kabinie pasażerskiej, a duża przestrzeń ładunkowa może wystarczyć na przewiezienie naprawdę wielu rzeczy.
W przypadku przeprowadzek międzymiastowych dużą zaletą jest opcja „free-floating”, który umożliwia podróż samochodem do innego miasta, w którym jest dostępna usługa CityBee i zakończenie tam wynajmu bez dodatkowych opłat. Przykładowo, możesz wynająć auto w Łodzi, a oddać w Warszawie. Możliwości jest wiele, bo usługa CityBee jest dostępna w 10 polskich miastach.