Jak zostać profesjonalnym barberem?

Każdego miesiąca na rynku pojawiają się nowe usługi, które tropem zachodnich wzorców starają się zagościć na dłużej w umysłach Polaków. Jedne pozostają i rozwijają się w zawrotnym tempie, inne po chwilowej sławie znikają równie szybko i niespodziewanie, jak się pojawiły. Ta ostatnia sytuacja z pewnością nie dotyczy barberów. Liczba salonów dedykowanych płci brzydkiej rośnie lawinowo i nadal nie jest w stanie zaspokoić zgłaszanego popytu. Barber to jeden z zawodów przyszłości. Jak nim zostać?

Barber, czyli kto?

Barber to profesjonalista zajmujący się męskim strzyżeniem, goleniem, woskowaniem, a także masażem głowy i twarzy. Początków tego zawodu należałoby szukać w XII-wiecznej Anglii. Wtedy przedstawiciele barberingu nie byli jeszcze pełnoprawnymi rzemieślnikami, a pomocnikami mnichów klasztornych. Golenie i strzyżenie włosów miało znaczenie lecznicze. Wierzono bowiem, że fundamentalną przyczyną wielu chorób były właśnie włosy. Z czasem zawód ewoluował, aż przekształcił się w proces, który wbrew pozorom wcale nie jest prostszy, niż fryzjerstwo damskie. Wynika to z faktu, że przy stosunkowo niedługich włosach każda niedokładność jest jeszcze silniej eksponowana. Profesjonalny barber wie jaki balsam do pielęgnacji brody zastosować oraz co zrobić, żeby włosy były idealnie sztywne i błyszczące.

Jakie cechy powinien mieć kandydat na barbera?

Tak jak nie każdy może zostać lekarzem, tak i zawód barbera wymaga posiadania określonych cech osobowych i kompetencji. Podstawą jest oczywiście ogólne samopoczucie. Trzeba to lubić, inaczej wszelkie podejmowane wysiłki będą nieefektywne. Co jeszcze powinien mieć w sobie dobry fryzjer męski?

  • Zorientowanie na klienta – słuchanie słów, rozumienie potrzeb, dostosowanie tonu wypowiedzi do danej sytuacji.
  • Precyzja – strzyżenie włosów to praca delikatna i precyzyjna, dlatego trzeba zwracać uwagę na drobne szczegóły i kilka razy upewnić się, że każde pasmo jest równo wycięte.
  • Kreatywność – nie każdy przychodząc do barbera wie czego chce. W takiej sytuacji należy zaproponować własne rozwiązanie, które będzie unikalne i dopasowane do preferencji klienta.
  • Elastyczność – jednym z ważniejszych wymogów pracy na tym stanowisku jest elastyczność. Dotyczy to nie tylko formy prowadzenia zabiegu fryzjerskiego, ale także harmonogramu przyjęć. Czasami trzeba poświęcić dzień wolny, aby stali klienci czuli, że mogą zawsze na Tobie polegać.
  • Wiedza – dobry barber wie, która fryzura jest właściwa dla danych kształtów twarzy i typów włosów.

Jak zostać barberem?

Talent może nie wystarczyć. Konkurencja rośnie z każdym dniem, a każda, nawet najmniejsza wpadka, szybko roznosi się lotem błyskawicy. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń barberskich. Prowadzą je doświadczeni barberzy, którzy obok teorii, przekazują także praktyczne wskazówki. Tego rodzaju warsztaty odbywają się nie tylko na gotowych modelach, lecz także prawdziwych ludziach. Pozwala to na zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności, które pomogą postawić Ci pierwsze kroki na nowej drodze życia.

Dowiedz się więcej o zawodzie barbera na: https://szkolabarberska.pl

Leave a Reply