Praca w branży IT kojarzy się z wysokimi zarobkami i względnie łatwą pracą przy komputerze w biurze. Dobrych programistów, którzy posiadają określoną specjalizację obecnie bardzo trudno znaleźć na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom pracownika oferując nie tylko duże wynagrodzenie, ale również liczne benefity i możliwość wykonywania obowiązków w trybie zdalnym. Jak wygląda i na czym polega praca programisty? Wyjaśniamy.
Gdzie można znaleźć pracę jako programista?
Praca w Kielcach lub w innym, dużym mieście zależy w głównej mierze od specjalizacji konkretnej firmy. Programistów zatrudniają niekoniecznie firmy bezpośrednio związane ze światem nowych technologii i IT. Znaleźć pracę można także w korporacjach, które zajmują się obrotem towarowym lub na przykład w agencjach reklamowych, gdzie taki pracownik może przygotowywać i modyfikować strony internetowe dla klientów. Zawód programisty nieustannie się rozwija i tak naprawdę bardzo trudno określić to jakie konkretnie języki programowania będą najbardziej pożądane przez pracodawców w najbliższych latach.
Przeglądając oferty pracy łatwo dostrzec natomiast to, że całkiem sporo przedsiębiorstw jest gotowych na zatrudnianie osób bez doświadczenia. Jest to idealna propozycja pracy dla osób, które dopiero skończyły studia i nie mają bogatego CV. Praca w takiej firmie polega na nabywaniu wiedzy pod okiem doświadczonego programisty, który w trakcie wykonywania zleconych obowiązków przekazuje kompleksową wiedzę.
Czym zajmuje się programista?
W zależności od poziomu doświadczenia oraz zajmowanego stanowiska praca może wyglądać nieco inaczej. W przypadku zarządzania ekipą kilku osób, taki programista musi przede wszystkim zajmować się sprawdzaniem kodu oraz testowaniem rozwiązań, które zostały stworzone dużo wcześniej. Weryfikacja nie zawsze jednak polega na drobiazgowym analizowaniu rozwiązań przygotowanych przez pozostałych pracowników. Obecnie zajmują się tym programy, które są w stanie szybko wykryć nieścisłości już na etapie produkcyjnym. Mimo to zawsze potrzebna jest dodatkowa weryfikacja zanim dane oprogramowanie zostanie dopuszczone do publicznych testów lub przekazane bezpośrednio do użytku przez klienta.
Większość czasu pracy programista spędza na pisaniu kodu oraz na jego testowaniu. Dość często polega to również na współpracy z innymi osobami, które odpowiadają za wybrany element przygotowywanej aplikacji lub strony internetowej. Konsultacje z pozostałymi specjalistami w firmie, a więc grafikami, testerami, a także samym klientem są zwykle rutynową częścią pracy.