Od jakiegoś czasu realizowany jest specjalny program umożliwiający początkującym przedsiębiorcom uzyskanie bezzwrotnej dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Jest o co walczyć, ponieważ kwota takiej dotacji przekracza już w niektórych urzędach kwotę 20000 zł. Aby uzyskać taką dotację, trzeba jednak spełnić szereg warunków, sporządzić odpowiedni wniosek i odpowiednio umotywować potrzebę jej otrzymania.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?
- przede wszystkim osoba starająca się o dotację powinna mieć minimum dwunastomiesięczną przerwę w prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Okres ten zależny jest od konkretnego PUP i może być znacznie dłuższy.
- osoba ubiegająca się o dotację musi być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Nie może być także studentem dziennym, a w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie powinna bez uzasadnienia odmówić przyjęcia propozycji pracy lub stażu pochodzącej z Urzędu Pracy.
Jak wygląda procedura otrzymania dotacji?
Po odpowiednim wypełnieniu i złożeniu wniosku następuje jego dogłębna analiza przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Proces ten trwa około miesiąca, ale może się nieco różnić, w zależności od danego PUP. Jeśli warunki formalne są spełnione, badane są kwalifikacje wnioskodawcy oraz szanse na powodzenie biznesu. Po pozytywnym przejściu tego etapu niezbędne jest podpisanie umowy i następnie w ciągu kilku dni otrzymujemy całą kwotę dotacji.
Wysokość dotacji zależy także od konkretnego Powiatowego Urzędu Pracy, jego sytuacji oraz środków, jakie zostały na rozdysponowanie dotacji. Przeważnie kwota ta nie przekracza sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Przedsiębiorca musi pilnować tego, aby środki otrzymane w ramach dotacji wykorzystać zgodnie z planem zawartym we wniosku, najpóźniej w ciągu 30 dni po otrzymaniu środków. W przeciwnym razie grozi konieczność zwrotu całej kwoty dotacji wraz z odsetkami. Dzieje się również tak w przypadku gdy działalność będzie prowadzona krócej niż 12 miesięcy po otrzymaniu dotacji z PUP.
Co zamiast dotacji?
Jeśli z różnych powodów nasz wniosek został odrzucony, możliwe są inne metody na pozyskanie środków służących do rozwoju przedsiębiorstwa. Możemy skorzystać z różnego rodzaju programów pomocowych, dotacji europejskich i niskoprocentowych pożyczek. Warto jest zapytać w Powiatowym Urzędzie Pracy o to, jakie aktualnie programy pomocowe są realizowane.