Eko firma – o czym mowa?

biznesZmieniający się klimat, nagłe gwałtowne wyładowania atmosferyczne, powodzie, ulewne deszcze, pożary — to wszystko powinno nas skłonić do rozpoczęcia walki o ochronę naszego środowiska. Eko-firmy to przedsiębiorstwa, dla których los naszej planety nie jest obojętny. Dlatego zdecydowały się na podjęcie pewnych kroków, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii, wody czy recykling odpadów. Co warto wiedzieć o takich firmach? Podpowiadamy.

Czym jest eko-firma?

Eko-firma jest to styl prowadzenia swojego przedsiębiorstwa, taki sam jak np. ekologiczny styl życia. To firma, która jest przyjazna środowisku i często korzysta z odnawialnych źródeł energii, a także innych nowoczesnych rozwiązań mających na celu troskę o środowisko. Takie przedsiębiorstwo nie różni się niczym od tradycyjnego poza filozofią swojego działania. Nie ma ściśle określonych wymagań, które mogą charakteryzować to czy firma jest eko, czy też nie. To głównie od osób, które ją tworzą i które w niej pracują, zależy czy zarządza swoimi zasobami w sposób ekologiczny. Często takie przedsiębiorstwa korzystają z odnawialnych źródeł energii, automatycznego oświetlenia, energooszczędnych źródeł ciepła, recyklingu wody, papieru, czy z paneli słonecznych, a także z wymiany jednorazowych plastikowych produktów na te wykonane z drewna. Pracownicy, którzy zatrudnieni są w takiej firmie, dbają o recykling i inne reguły, które pozwalają chronić środowisko przez to, że są odpowiednio edukowani przez swoich szefów.

Praca w Eko-firmie

Praca w eko-firmie nie różni się niczym od pracy w innych przedsiębiorstwach, ponieważ ten typ firm wykorzystuje zazwyczaj już zautomatyzowane procesy, które nie wymagają wysiłku pracowników. Korzystają na przykład z energii odnawialnej, odpowiednio zarządzają energią czy wodą i są to procesy w pełni zautomatyzowane. Rolą pracowników jest wyłącznie dbanie o recykling i ewentualne oszczędności. Osoby zatrudnione w takich firmach zobligowane są zazwyczaj do odpowiedniego segregowania odpadów, aby mogą być one ponownie wykorzystane. Zwłaszcza firmy wykorzystujące duże ilości papieru pilnują, aby był on poddany recyklingowi. Inne obowiązki pracowników takiej firmy to oszczędność zużycia energii elektrycznej i wody. Nie oznacza to, że nie mogą oni sobie zrobić kawy podczas przerwy czy zaświecić światła w biurze – chodzi raczej o to, aby wyłączać niepotrzebne urządzenia elektryczne, ogrzewanie, klimatyzację itp.

Jak otrzymać pracę w Eko- firmie?

Ze względu na to, że eko-firma nie różni się tak naprawdę niczym, jeśli chodzi o kompetencje, które trzeba mieć w niej w porównaniu do firm z tej samej branży, które nie wprowadziły racjonalnego gospodarowania odpadami, energią i wodą, rekrutacja wygląda praktycznie tak samo. W zależności od tego, w jakiej branży działa firma i na jakie stanowisko aplikujemy, musimy posiadać odpowiednie wykształcenie i kompetencje, które są od nas wymagane. Na rozmowie kwalifikacyjnej zostaną nam zadane takie same pytania jak w przypadku firm, które nie są eko. Możemy jednak spodziewać się, że padnie pytanie dotyczące naszej świadomości ekologicznej. Jednak tak naprawdę każdy inteligentny i wykształcony człowiek zdaje sobie z tego sprawę, że obecne anomalie pogodowe, upały, ogromna emisja dwutlenku węgla, czy pożary na całym świecie to konsekwencje ocieplenia klimatu spowodowanego przez agresywną działalność człowieka na Ziemi. Dlatego niezależnie od tego, w jakiej firmie pracujemy, również w domu powinniśmy, chociaż w podstawowy sposób starać się odciążyć naszą planetę przez recykling, czy oszczędzanie wody i energii. Więcej na temat rekrutacji do eko-firmy znajdziemy w artykule: https://www.dzienziemiwmk.pl/eko-firma-lepszym-pracodawca-wplyw-ekologii-na-rekrutacje/.

Leave a Reply