Czym są kompensatory stalowe?

kompensator stalowy

Wielokrotnie można się spotkać z czymś takim jak kompensatory stalowe. Jednak przeciętne osoby nie mają zielonego pojęcia co to takiego. Co należy o kompensatorach stalowych wiedzieć? Pora to sprawdzić. Warto jednak zacząć od tego, czym tak naprawdę kompensatory stalowe są. Nie ma co zwlekać. Pora przejść do konkretów. 

Kompensatory stalowe – co to takiego?

Kompensatory stalowe są zbudowane z jednego, czy też z wielu stalowych elastycznych mieszków, a do tego przyłączy, czy też wyposażenia dodatkowego. Wszystko jest zależne od typu, jak i warunków pracy. Mieszki są wykonane ze stali. Kompensatory stalowe mogą być jednofalowe, czy też wielofalowe. Mogą być także jednościenne, czy też wielościenne. Wszystko jest bezpośrednio zależne od temperatury, ciśnienia, jak i pomieszczeń. 

Przyłącza standardowe są króćcami do spawania. Kompensatory mogą składać się z kołnierzy stałych, czy też obrotowych. Warto mieć na uwadze, że są także dostępne w wersjach niestandardowych. 

Do czego służą osiowe kompensatory stalowe?

Kompensatory osiowe, które oferuje firma Tro-Instal, służą tak naprawdę do kompensacji wzdłużnych przemieszczeń, jednak zależnie od temperatury oraz ciśnienia jest także możliwa kompensacja przemieszczeń kątowych, jak i poprzecznych. 

Bardzo popularne są kompensatory stalowe uniwersalne. Takowe są zbudowane najczęściej z dwóch mieszków, które to połączone są ze sobą pośrednią rurą. Takowe kompensatory są przeznaczone do niewielkich ciśnień. Służą one do kompensacji przemieszczeń w absolutnie wszystkich kierunkach. Identycznie jak w przypadku osiowych kompensatorów, występujące tutaj siły reakcji przejęte muszą być przez stałe podpory. 

Kompensatory stalowe należy kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Nie może być przecież to miejsce przypadkowe, które w ofercie ma kompensatory stalowe o wątpliwej jakości. Lepiej nieco dopłacić i mieć pewność, że jakość jest naprawdę wysoka. Chyba każdemu na tym zależy. 

Leave a Reply