Komputer stacjonarny czy laptop?

Gdy stajemy przed koniecznością zakupu nowego sprzętu komputerowego, musimy dobrze zastanowić się nad tym czy postawić na komputer stacjonarny, czy na laptopa. Oba typy posiadają swoje wady i zalety. W zasadzie oba przeznaczone są dla różnej grupy odbiorców i wybierane powinny być na podstawie tego, do jakich zastosowań będą wykorzystywane. Sprawdźmy więc jakie są wady i zalety komputerów stacjonarnych i laptopów, i co powinniśmy brać pod uwagę podczas ostatecznego wyboru.

Komputer stacjonarny – Zalety i wady

Komputer stacjonarny to klasyczny przykład komputera używanego w domu lub biurze, przy stałym miejscu na biurku. Dla jednych będzie to zaleta, jednak dla większości użytkowników brak mobilności należy zapisać po stronie wad. Poza tym komputer stacjonarny zajmuje dosyć sporo miejsca. Wprawdzie sam komputer został już dość mocno zminiaturyzowany, szczególnie jeśli chodzi o komputery typowo biurowe, lecz jednak po podłączeniu monitora, klawiatury i myszy nadal zajmuje on sporo przestrzeni. Jeśli nie korzystamy z bezprzewodowych podzespołów, będziemy musieli przyzwyczaić się do kabli, nieco zaburzających estetykę otoczenia.

Posiadanie komputera stacjonarnego to także sporo zalet. Przede wszystkim dużo prościej możemy go rozbudowywać o nowe, szybsze i bardziej pojemne komponenty. W przypadku laptopów jest to nieco utrudnione. Poza tym zazwyczaj komputer stacjonarny jest tańszy podczas zakupu od laptopa, jeśli porównamy ze sobą sprzęt o podobnych parametrach.

Wady i zalety laptopów

To, co w przypadku komputera stacjonarnego było największą wadą, w przypadku laptopa będzie oczywiście największą zaletą. Chodzi o mobilność. Pracując na laptopie, nie ograniczamy się do miejsca przy biurku. Możemy to robić w dowolnym miejscu, siedząc, a nawet leżąc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego w plenerze czy w pociągu. Poza tym laptop jest samowystarczalny. Nie musimy do niego podłączać monitora czy klawiatury. Wszystko zwarte jest w małej, poręcznej obudowie.

Korzystanie z laptopa ma też pewne minusy. Bez zewnętrznej myszki i monitora mocno odczujemy na minus ergonomię pracy. Będziemy mieli także niemały kłopot z rozbudową laptopa o nowsze podzespoły. Również cena, biorąc pod uwagę podobne parametry, będzie większa niż w przypadku komputera stacjonarnego.

Werdykt

Nie da się jednoznacznie określić, która opcja będzie lepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz od tego przyszłych zastosowań sprzętu komputerowego. Niegdyś laptopy były używane raczej do pracy, dzisiaj są już produkowane specjalne laptopy gamingowe. Można powiedzieć, że pod względem zastosowania, zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne stały się uniwersalne.

Leave a Reply