Jak działa inteligentny dom?

Inteligenty dom to dość nowe pojęcie w świecie technologii użytkowych. Nasze domy są oczywiście naszpikowane elektroniką i zwykle są to urządzenia nowoczesne i funkcjonale. Jednak idea inteligentnego domu idzie zdecydowanie krok dalej. W tym wypadku nie korzystamy już w sposób tradycyjny ze sprzętu RTV i AGD w naszym domu. Wszystko jest zautomatyzowane i odpowiednio zaprogramowane. Jak działa inteligenty dom? Z jakich elementów się składa?

Inteligenty dom – co to znaczy?

Czym właściwie jest inteligenty dom? U podstaw jego działania leży tzw. internet rzeczy. W tym sensie wszystkie urządzenia elektroniczne w domu są podłączone do sieci, za pomocą której można nimi zarządzać. W przypadku inteligentnego domu można za pomocą smartfona sterować ogrzewaniem, oświetleniem, monitoringiem. Możemy również uruchamiać sprzęt RTV i AGD, a także aktywować alarm. Co ważne – takie sterowanie możemy uskutecznić nawet jeśli jesteśmy bardzo daleko od naszego domu. Przebywając na wakacjach możemy choćby zerknąć na obraz z kamery naszego monitoringu w domu.

Jakie elementy wchodzą w skład inteligentnego domu?

Z czego skład się inteligentny dom? Przede wszystkim najważniejsze w tym wypadku jest zainstalowanie odpowiednich sterowników przy ogrzewaniu i oświetleniu. Ważne są również inteligentne gniazdka, pod które podepniemy sprzęt RTV i AGD. W inteligentnym domu nie może również zabraknąć całego zestawu czujników – gazu, dymu, temperatury i zalania. Niewątpliwie istotny jest również system kamer i alarmów – czujniki ruchu. Najważniejsza jest jednak tzw. centralka. Dzięki niej wszystkie elementy są połączone w jedną siec. I to również centralna umożliwia zdalne sterowanie inteligentnym domem.

Jak działa inteligentny dom?

Zasada działania inteligentnego domu jest dość prosta. Wszystkie elementy systemu łączą się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowej. Centralka natomiast podłączona jest bezpośrednio do internetu. Za pomocą komputera, czy też smartfona może dowolnie sterować oświetleniem w domu, a także ustawiać odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zdalnie możemy również wyłączać urządzenia z prądu. Korzystanie z inteligentnego domu to przede wszystkim komfort i wygoda, nie mniej ważne jest jednak również bezpieczeństwo. Możliwość monitorowania domu i obejścia wówczas kiedy przebywamy zupełnie gdzie indziej, może się okazać dla nas bardzo bezpiecznym rozwiązaniem.

Leave a Reply