Wycena działki przez rzeczoznawcę – jak wygląda?

dzialki wyceniane przez rzeczoznawcow

Wycena działki nie jest wcale taka prosta, jakby mogło się wydawać. Tak naprawdę jest to proces, na którym znają się tylko i wyłącznie rzeczoznawcy. Oszacowanie samodzielne wartości danej działki bez znajomości rynku i odpowiednich umiejętności jest wręcz niemożliwe. Jak zatem wygląda profesjonalna wycena działki u rzeczoznawcy?

Czy wycena działki jest trudna?

Na pewno wycena działki w Warszawie jest skomplikowana, o czym już powiedziano. Nie można wycenić danej działki na tak zwane „oko”. Profesjonalna wycena działki Warszawa to tak naprawdę wzięcie pod uwagę kilku ważnych czynników. O jakich czynnikach mowa? Na pewno pierwsza kwestia to sama lokalizacja działki. Trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie terenu, które jest opisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, stan infrastruktury, a także uciążliwe sąsiedztwo. 

Nie bez znaczenia jest także położenie działki, kształt działki, stan prawny działki, a także uzbrojenie. Rzeczoznawca bierze także pod uwagę wspomniany już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, rodzaj gruntów, warunki geologiczne, ukształtowanie działki, czy też uzyskanie pozwolenia na budowę. 

A jak wygląda wycena nieruchomości?

Rzeczoznawca nie tylko wycenia wartość działki, ale także nieruchomości. Wycena nieruchomości w Warszawie wygląda nieco inaczej od wyceny działki. Wycena nieruchomości Warszawa jest określeniem jej wartości, która jest wyrażona możliwą kwotą do uzyskania. Wartość nieruchomości to względne pojęcie. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak to, że mają na nią wpływ zarówno parametry mierzalne, ale także inne wartości.

Mowa o wartościach emocjonalnych oraz estetycznych. Dla nabywcy potencjalnego nieruchomości nie ma także znaczenia, że odziedziczyło się działkę po kimś ważnym. Znaczenie jednak ma, że ma dostęp do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Nie trzeba się jednak tym martwić, ponieważ wszystkim zajmuje się oczywiście profesjonalny rzeczoznawca. 

Leave a Reply