Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

zakup mieszkaniaKupno mieszkania to poważna inwestycja, więc warto dobrze się do niej przygotować. Zanim zdecydujemy się na konkretną nieruchomość warto upewnić się, że nie tylko jego wnętrze, ale również otoczenie będzie nam w pełni odpowiadać. Na co więc konkretnie należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania?

Zanim zdecydujemy się na kupno wybranego mieszkania warto dokładnie sprawdzić jego okolicę. Czy budynek w którym znajduje się nasze nowe mieszkanie znajduje się w korzystnym miejscu pod każdym względem? Każdy z domowników dysponuje własnymi potrzebami, więc warto upewnić się, że jest to miejsce dobrze skomunikowane. Łatwy dojazd, duża dostępność miejsc parkingowych i przystanki autobusowe lub tramwajowe będą istotnym argumentem za wyborem konkretnej nieruchomości. Dla wielu osób duże znaczenie ma także bliskość parków, szkół i przedszkoli, a także sklepów i ważnych punktów usługowych.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Kolejną kwestią jest bardzo drobiazgowe sprawdzenie kondycji mieszkania. Jeśli był niedawno przeprowadzany remont to warto upewnić się, że został on wykonany w sposób profesjonalny. Jeśli natomiast mieszkanie jest w nie najlepszym stanie i planujemy wykonać jego renowację to należy spisać dokładny stan poszczególnych pokoi i konieczne czynności wraz z kosztami. Może się okazać, że zakup przestanie być dla nas opłacalny lub remont okaże się bardzo czasochłonny i trudny do przeprowadzenia.

Niebagatelne znaczenie ma także ogólny stan budynku w którym znajduje się mieszkanie. Szczególnie w przypadku bloków zbudowanych wiele lat temu, mogą pojawiać się częściej różnorakie usterki. Warto więc dokładnie sprawdzić stan rur, okablowania, ścian oraz tego w jakiej jakości utrzymana jest klatka schodowa.

O co pytać kupując mieszkanie?

Zanim podpiszemy umowę kupna mieszkania należy mieć pewność, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Powinniśmy mieć dostęp między innymi do informacji o bieżących i zaległych opłatach. Jeśli nie mamy pewności to warto zapytać bieżącego właściciela o stosowne zaświadczenia oraz potwierdzenia regularnych wpłat.

Księga wieczysta to zbiór najważniejszych informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Warto dokładnie sprawdzić wszelkie znajdujące się tam wpisy i w razie pewnych nieścisłości skonsultować to z prawnikiem. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza informacje o ustanowieniu służebności lub hipotece. Wszelkie niekorzystne wpisy, które nie zostały usunięte pozwolą wynegocjować lepszą cenę u sprzedawcy.

Leave a Reply