Lapisowanie zębów u dzieci – kiedy warto wykonać zabieg?

Mogłoby się wydawać, że leczenie zębów mlecznych u dzieci nie ma większego znaczenia z uwagi ich tymczasowy charakter. Okazuje się jednak, że kondycja „mleczaków” w dużym stopniu determinuje stan późniejszego uzębienia stałego. Jednym z największych zagrożeń dla dziecięcych zębów jest próchnica, która nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje. Choć próchnica u dzieci zazwyczaj bardzo szybko postępuje, to można jej przeciwdziałać poprzez lapisowanie zębów mlecznych. Na czym polega zabieg lapisowania i kiedy warto go zastosować?

Na czym polega lapisowanie zębów?

Lapisowanie, nazywane również impregnacją, to zabieg stomatologiczny o nieinwazyjnym i bezbolesnym charakterze, który stosuje się przy leczeniu próchnicy u najmłodszych pacjentów, u których aplikacja tradycyjnych wypełnień zawodzi. Lapisowanie zębów u dzieci polega na nałożeniu na zainfekowane zęby azotanu srebra. Co ważne, środek aplikowany przez stomatologów nie tylko przeciwdziała rozwojowi choroby i działa bakteriobójczo, ale przede wszystkim pozwala cofnąć dotychczasowe zniszczenia w uzębieniu i utwardzić tkanki zębowe. Należy jednak zaznaczyć, że lapisowanie należy kilkukrotnie powtórzyć – najczęściej po 3 i 6 miesiącach od pierwszego zabiegu.

Zobacz także: https://www.aktualnosciprasowe.pl/suchy-zebodol-jak-sobie-z-nim-radzic/

Lapisowanie mlecznych zębów – dlaczego warto?

Próchnica u dzieci jest zjawiskiem bardzo powszechnym, a nieleczona może bardzo poważnie upośledzić prawidłowy rozwój tkanek zębowych i miękkich u najmłodszych, a nawet powodować ich przedwczesną utratę. Brak uzębienia mlecznego u dzieci to prosty przepis na wiele dolegliwości zdrowotnych, na czele z wadami zgryzu i wymowy, zaburzeniami w układzie kostno-żuchwowym czy też nieprawidłowym ułożeniu zębów stałych. Lapisowanie zębów często jest ostatnią deską ratunku dla dzieci, u których wypełnianie ubytków nie przynosi spodziewanych rezultatów lub zwyczajnie jest już na to za późno z uwagi na rozległość uszkodzeń w strukturze zębów.

Impregnacja zębów u dzieci – wskazania

Leczenie próchnicy zębów mlecznych z wykorzystaniem środka impregnującego przynosi dobre rezultaty nie tylko u dzieci, u których tradycyjne metody leczenia stomatologicznego zawodzą. Lapisowanie zębów w jednej z renomowanych przychodni dentystycznych jak https://mcs-przychodnia.pl/ jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla maluchów, które panicznie boją się wizyt u dentysty lub zazwyczaj są bardzo niecierpliwe lub niespokojne, co utrudnia pracę stomatologowi. Aplikacja azotanu srebra przebiega niezwykle sprawnie, bez charakterystycznych dla innych zabiegów dolegliwości bólowych.

No Responses to “Lapisowanie zębów u dzieci – kiedy warto wykonać zabieg?”

Leave a Reply