Siedzący tryb życie sieje spustoszenie w twoim organizmie i zastanawiasz się nad uprawianiem sportu? Masz ku temu wiele możliwości. Dla osób, które do tej pory ruszały się sporadycznie, lub wcale bardzo dobrym wyborem jest choćby pływanie.
Pływanie wzmacnia nasze serce i układ oddechowy
Przede wszystkim regularne uprawianie pływania doskonale wzmacnia nasze serce. Musisz bowiem wiedzieć, że pływanie zaliczane jest do ćwiczeń aerobowych. To forma aktywności, która znacznie poprawia funkcjonowanie całego układu krążenia. Może nawet chronić przed wystąpieniem choroby wieńcowej. Na temat wpływu pływania na pracę układu krwionośnego przeprowadzono już wiele badań. Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Pływanie pozwala na odpowiednie obniżenie ciśnienia krwi. Dzięki niemu poprawia się również rozciągliwość mięśnia sercowego. Bardzo ważne jest również to, że podczas pływania krew rozprowadzana jest w naczyniach krwionośnych bez żadnego wpływu grawitacji.
Na regularnym pływaniu zdecydowanie korzysta również nasz układ oddechowy. Oczywiście niemalże każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pływanie zwiększa pojemność płuc. Dodatkowo warto tutaj również zaznaczyć, że podczas pływania musimy operować różnymi technikami oddychania, co jeszcze lepiej dotlenia nasz organizm.
Dzięki pływaniu wzmacniamy mięśnie i kręgosłup
Pływanie ma również bardzo korzystny wpływ na kręgosłup. Co ważne podczas ćwiczeń na basenie nas układ kostny, a w szczególności stawy, nie jest narażony na obciążenia, takie jak choćby podczas biegania. Samo pływanie również znacznie wzmacnia nasz kościec. Znakomicie także pracują w tym czasie mięśnie pleców. Ale, co warto podkreślić, podczas podczas uprawiania tej dyscypliny sportu rozwijamy praktycznie wszystkie partie mięśni. Stosując różnorodne techniki pływania wykorzystujemy praktycznie wszystkie nasze mięśnie i muszą one wykonywać często bardzo szerokie zakresy ruchu. Dzięki temu nasze mięśnie doskonale się wzmocnią. Polepsza się również ich struktura. Pływanie jest także zalecane osobom zmagającym się z bólami pleców. W wodzie nasze mięśnie są rozluźnione i poprawia się ruchomość stawów.
Pływanie zapewni nam szczupłą sylwetkę
Dzięki regularnemu pływaniu szybko pozbędziemy się zbędnych kilogramów, a nasza sylwetka znacznie się wysmukli. Jednak aby nasz organizm spalał kalorie powinniśmy do treningu pływackiego być odpowiednio przygotowani. Musimy bowiem wiedzieć, że potrzeba przynajmniej około 20 minut regularnego treningu, aby organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Krótsze pływanie może nie przynieść nam zadowalających efektów. Jeśli zwykłe pływanie szybko nas męczy i nudzi możemy również uprawiać inne rodzaje aktywności fizycznej na basenie – aqua aerobik i aqua fitness.
Poza tymi niewątpliwie znaczącymi zaletami pływania warto również wspomnieć, że wizyta na basenie znacznie poprawi nasze samopoczucie. Po prostu podczas pływania mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, które zachodzi podczas biegania. Do naszego organizmu uwolnionych zostaje wówczas mnóstwo endorfin, które niemalże wprowadzają nas w stan euforii. Pływanie pomaga się nam rozluźnić, a głębokie i rytmiczne oddychanie wprowadza nas w stan, z jakim mamy do czynienia podczas uprawiania jogi. Ponadto wśród specjalistów dość powszechna jest opinia, że pływanie cofa nasz zegar biologiczny.
Pływanie – jak zacząć?
Zastanawiasz się, jak rozpocząć przygodę z pływaniem? Zakładamy, że samą umiejętność pływania już posiadasz, teraz wystarczy znaleźć odpowiednie basen i wykupić karnet. Zdecydowanie w większych miastach nie ma z tym problemu. Zazwyczaj możemy wówczas liczyć na kilka pływalni do wyboru. Wykupując karnet od razu zastanówmy się, czy nie warto byłoby skorzystać z usług instruktora pływania. Jego wiedza i wsparcie mogą być dla nas nieocenione. Dzięki temu już na samym początku unikniesz błędów, które w następstwie tylko by cię zniechęciły do uprawiania pływania.
W pierwszej kolejności warto abyśmy zaczęli pływać w stylu grzbietowym. To bowiem technika pływania, od nauki której swoją przygodę z tą dyscypliną sportu zaczynają małe dzieci. Następnie możemy stopniowo poszerzać repertuar technik pływania. Jednak najważniejsza jest w tym wszystkim regularność. I nie mówimy tutaj o codziennym pływaniu. Wystarczy, że basen odwidzimy choćby dwa razy w tygodniu. Warto też, aby treningi były dłuższe niż 20 minut. To pozwoli nam uzyskać pożądane efekty – poprawę samopoczucie, stopniowe zrzucanie kilogramów i poprawę wydolności. Warto również pamiętać, że pływanie nie męczy tak jak inne dyscypliny sportu – choćby bieganie. Tutaj możemy liczyć na pełny relaks i rozluźnienie. Można wręcz powiedzieć, że pływanie jest najdoskonalszą formą aktywności fizycznej.