Jak można szybko przemalować pokój?

malowanie pokojuMalowanie ścian oraz sufitów tylko pozornie jest łatwe, lekkie oraz przyjemne. W rzeczywistości to ciężka praca, która wymaga wyboru odpowiedniej farby, umiejętnego przygotowania podłoża, zastosowania dobrego gruntu. Musimy również pamiętać o narzędziach, które odgrywają znaczącą rolę. Jak można szybko przemalować pokój, aby nie narobić sobie dodatkowej pracy? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Wygląd pomieszczenia w dużej mierze zależy od tego, jak dokładnie pomalowany jest sufit oraz ściany. To te dwa elementy, które są bardzo widoczne, na które każdy zwraca uwagę. Nie bez znaczenia jest nie tylko odpowiednio dobrana kolorystyka, ale również rodzaj farby, którą stosujemy.

Przemalowanie pomieszczenia to idealny sposób na to, aby je odświeżyć, a jednocześnie nadać nowego charakteru. Jak to zrobić?

Wybór farby

Dobrze dobrana farba to połowa sukcesu. Odwiedzając market budowlany, staniemy przed trudnym wyborem. Nie powinniśmy się sugerować tylko ceną i kolorem, ale również brać pod uwagę: wydajność, hipoalergiczność, siłę krycia, trwałość koloru, odporność na plamy, szorowanie na mokro, żółknięcie.

Zabezpieczenie pomieszczenia

Należy również pomyśleć o tym, aby wynieść z pokoju wszystko to, co przeszkadzać będzie w malowaniu. Dodatkowo warto okleić kontakty, zdemontować karnisze i rolety, zabezpieczyć podłogę oraz meble, których nie można wynieść.

Przygotowanie podłoża

Jeżeli powierzchnia ścian nie jest popękana, nie mamy ubytków, luźnych powłok malarskich, najlepszym sposobem jest odpylenie ścian, umycie największych zabrudzeń wodą z detergentem, a następnie gruntowanie. Grunt stabilizuje podłoże, wzmacnia je, zmniejsza chłonność, zwiększa przyczepność.

Malowanie

Najpierw dobieramy narzędzia. Potrzebne będą:

– pędzle o różnej szerokości,
– wałek dopasowany do rodzaju ścian (krótkie włosie do gładkich powierzchni, dłuższe do
chropowatych),
– oddzielne wałki do bieli i koloru,
– wiadro do malowania lub kuweta,
– kij teleskopowy,
– drabina.

Malowanie zaczynamy od sufitu. Powinien być on przez nas pomalowany dwa razy, zgodnie z zaleceniami producenta. Dopiero po pomalowaniu sufitu, zabieramy się za malowanie ścian, które również malujemy dwa razy. Malowanie ścian rozpoczynamy od malowania krawędzi, następnie przechodzimy do środka, zaczynając od lewej strony.

Z powodzeniem możemy znaleźć w internecie bardzo dużo filmów, które pokazują różne techniki malowania. Dzięki temu osiągniemy dobry efekt.

Leave a Reply