Siatkowe taśmy stalowe należą do kategorii pasów transportujących powszechnie stosowanych w przemyśle, w branżach spożywczej, drzewnej, samochodowej czy w centrach logistycznych. Od taśm przenośnikowych wykonanych z EPDM, NBR lub PVC różnią się jednak nie tylko pod względem tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane. Co warto wiedzieć o taśmach siatkowych?
Taśmy siatkowe – właściwości
Istotą wykorzystania pasów siatkowych jest możliwość odizolowania transportowanych wyrobów od podłoża. Co je cechuje? Na pierwszy rzut oka widać, że taśmy siatkowe posiadają ażurową konstrukcję, dzięki czemu spiszą się wszędzie tam, gdzie stosuje się wszelkiego rodzaju polewy lub posypki, aby część mogła osiąść na produkcie, a nadmiar swobodnie opaść.
Taśmy wykonane z drutu stalowego potrafią się między sobą różnić. W zależności od potrzeb zamawiającego i specyfiki prowadzonej działalności taśmy cechować się mogą odpornością na szczególnie wysokie temperatury, działanie kwasu lub wody. Dobrze również, jeśli oferowany pas odznacza się wyjątkową trwałością, co wiąże się z jakością surowca wykorzystanego do jego wytworzenia.
Zastosowanie taśm siatkowych
Rozwiązanie to sprawdza się doskonale między innymi w cukiernictwie i piekarnictwie, choć oczywiście inne branże także sięgają po taśmy stalowe. Przydają się jednak nie tylko podczas transportu wyrobów. Okazują się bowiem niezastąpione w trakcie procesu mycia, schładzania, suszenia, ogrzewania, a nawet sortowania. Niektóre transportują cięższe ładunki, inne zaś wyroby lżejsze, a parametry taśmy (grubość, rozmiar oczek) można dopasować do rodzaju przenoszonych produktów.
Cały proces nie działałby jednak sprawnie, gdyby nie łańcuchy napędowe. Ich zadaniem jest zapewnienie bezproblemowej pracy urządzenia. Stanowią łącznik między silnikiem a rolkami transportowymi, pozwalając im się obracać dzięki mocy przeniesionej z silnika. Solidna konstrukcja wpływa na wytrzymałość łańcuchów napędowych, powodując, że spełniają swoją funkcję przez długi czas, zapewniając przy tym ciągłość funkcjonowania.