SNORKELING – tylko rurka, maska i woda

Snorkeling to jeden z najprostszych, a przede wszystkim najtańszych sposobów na poznanie świata podwodnego. Nic więc dziwnego, że sport ten zyskał sobie tak szerokie grono fanów. Mowa tu zwłaszcza o turystach wyjeżdżających na zagraniczne urlopy. Snorkeling odpręża, relaksuje, a przede wszystkim uczy pokory oraz szacunku do morskiej fauny i flory. Co jeszcze powinno się o nim wiedzieć?

Snorkeling – na czym polega?

Jest to jeden z rodzajów sportów wodnych, który opiera się na unoszeniu się tuż pod powierzchnią tafli wody, w celu obserwacji życia istot, znajdujących się w morzu. Mowa tu m.in. o rybach, rafie koralowej, ukształtowaniu dnia morskiego, a także obserwacji większych ssaków morskich, jak np. delfiny. Uprawianie tego sportu, zwłaszcza na wakacjach posiada wiele zalet. Mowa m.in. o:

 • Braku ograniczeń wiekowych – snorkeling wyklucza potrzebę nurkowania, w związku z tym jest przyjazny dla wszystkich, bez względu na wiek. Uprawiać mogą go również osoby, które nie potrafią dobrze pływać – wystarczy, że będą korzystać z kamizelek ratunkowych.
 • Niskich kosztach – jest to jeden z niewielu rodzajów sportów, w celu którego uprawiania, nie trzeba posiadać fortuny. Wystarczy podstawowy zestaw sprzętu, na który składa się maska z rurką. Ewentualnie można zakupić do niego również płetwy. Koszt takiego zestawu to zazwyczaj wydatek rzędu ok. 200 zł.
 • Funkcjonalności – dobrej jakości sprzęt do snorkelowania może posłużyć na długie lata. W związku z tym można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pływaniem w wodzie.
 • Kompaktowości – sprzęt do snorkelingu jest lekki, dlatego można go zabierać ze sobą wszędzie. Bez problemu mieści się w walizce, więc może Ci towarzyszyć nawet na drugim końcu świata.
 • Niskim stopniu skomplikowania – sport ten nie jest skompilowany, nie wymaga więc nauki pod opieką instruktora,
 • Wpływie na samopoczucie – nic nie odpręża tak bardzo, jak obserwowanie podwodnego świata. Snorkelowanie podwyższa poziom serotoniny oraz endorfin w organizmie. W efekcie wpływa na dobre samopoczucie, zwiększa apetyt, poprawia jakość snu.

Wybór sprzętu do snorkelingu

Sport ten nie wymaga posiadania dużej ilości sprzętu. Do jego uprawiania, niezbędne jest posiadanie maski i rurki. Bardzo przydatne są również płetwy. Posiadanie kombinezonu piankowego nie jest w tym przypadku wymagane, aczkolwiek może się ono przydać – zwłaszcza do pływania w zimniejszych akwenach. Zobacz akcesoria do snorkelingu w DecathlonieNa co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu?

 • Maska do snorkelingu – przed jej zakupem warto ją najpierw przymierzyć. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy prawidłowo przylega ona do głowy. W przeciwnym wypadku może ona przeciekać, co uniemożliwi obserwację podwodnej fauny i flory. W sprzedaży są także dostępne maski zakrywające całą twarz – nie posiadają rurek.
 • Rurka – fajkę mocuje się zazwyczaj za pomocą pasków, które znajdują się po lewej stronie. Dobra rurka powinna mieć średnicę przynajmniej 2 cm oraz minimalną długość 35 cm. W przeciwnym wypadku może ona nie wystawać z wody, przez co pozbawisz się dostępu do tlenu. Warto pamiętać, by po założeniu maski na głowę, jej rurka nie wystawała na więcej niż 5-8 cm poza. Bardzo istotny jest także jej ustnik. Powinien być dopasowany do wielkości Twojego zgryzu.
 • Płetwy do snorkelingu – za te najbardziej uniwersalne uznaje się płetwy paskowe. Produkowane w 4 rozmiarach (S, M,L, XL), z powodzeniem mogą być dopasowane do każdego numeru buta. Przy zakupie należy pamiętać, że lepiej sprawdzają się płetwy dłuższe – pozwalają na szybsze przemieszczanie się pod powierzchnią wody.

Tak dobrany sprzęt do snorkelingu można uzupełnić jeszcze o akcesoria takie jak: koszulka do pływania lub pianka do snorkelowania. Dzięki temu nie dojdzie do poparzeń słonecznych.

Od czego zacząć amatorskie uprawianie snorkelingu?

Posiadając cały sprzęt, można z powodzeniem przejść do uprawiania tego sportu. W tym celu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Sprzęt zakładamy przed wejściem do wody – po zamocowaniu rurki należy wyregulować jej wysokość za pomocą zapinki. Zdaniem wielu ekspertów warto również splunąć na szybki maski do pływania, a następnie przetrzeć na sucho. Dzięki temu maska nie będzie zaparowywała,
 • Pływając należy utrzymywać twarz pod powierzchnią wody – tak by rurka wystawała ponad jej taflą,
 • Snorkelingu nie powinno się uprawiać podczas chorób, w tym zwykłego kataru. Przed wejściem do wody należy również zapoznać się z warunkami atmosferycznymi – woda nie powinna być wzburzona.
 • W trakcie pływania absolutnie nie należy dotykać niczego! Żyjące w niej organizmy mogą okazać się niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
 • Stosując kremy z filtrem, należy wybierać takie, które są biodegradowalne. Niestety używanie zwykłych kremów do opalania, perfum oraz innych kosmetyków, przyczynia się do obumierania organizmów żyjących w morzu.

Sprzętu do snorkelingu od Decathlon

W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz m.in:

 • Maski Easybreath – maski pełnotwarzowe dla dzieci i dorosłych, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Nie wymagają montażu dodatkowej rurki i zapewniają maksymalnego komfortu w trakcie użytkowania,
 • Maski dwu- lub jednoszybkowe – w zależności od swoich indywidualnych preferencji, możesz wybrać spośród dwóch najbardziej popularnych wariantów masek, które obejmują swoją ochroną oczy i nos. Wymagają one zastosowania rurki.
 • Bojki asekuracyjne – z myślą o najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snorkelingiem, przygotowaliśmy kilka gadżetów, które ułatwią dzieciom unoszenie się przy powierzchni wody.

Podsumowując, nurkowanie z rurką to świetna zabawa – i to dla całej rodziny. To również świetny sposób na aktywne spędzenie swojego wypoczynku. Pamiętaj jednak o tym, że bezpieczeństwo w wodzie jest najważniejsze. Dlatego unikaj wchodzenia do niej po posiłkach, alkoholu oraz braku odpowiedniego sprzętu. Więcej akcesoriów do snorkelingu od Decathlon znajdziesz tutaj!

Leave a Reply