Jak wybrać odpowiedni alkomat dla siebie

alkomatWybór urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu nigdy nie należy do najłatwiejszych. Wszystko przez to, że coraz częściej decydujemy zakupić owe urządzenie w celach prywatnych, aby nie dopuścić do sytuacji w której prowadzimy samochód pod wpływem alkoholu. W związku z czym w ostatnich latach bardzo rozwinął się rynek tych urządzeń udostępniając nam ciekawe oferty w ciekawych i przystępnych cenach. Co najciekawsze, pierwsze oferty zaczynają się od kilkuset złotych.

Czym się sugerować przy wyborze alkomatu?

Nie ma żadnych obowiązujących norm, które ułatwiają wybór alkomatu co sprawia, że zazwyczaj decydującym czynnikiem podczas wyboru jest kwota jaką musimy zapłacić. Najtańsze alkomaty cieszą się szczególnie dużą popularnością, ale nie ma w tym nic złego, ponieważ zapewniają nam odpowiednio dobrą jakość, nie są wadliwie zrobione oraz podają wyniki w bardzo zbliżonych wartościach tak jak nieco lepsze modele.

Oczywiście wybór nie należy do najłatwiejszych bo oprócz kwoty są jeszcze konkretne modele, które charakteryzują się nieco innym działaniem. W przypadku modeli półprzewodnikowych precyzja z jaką zostanie wykonany pomiar nie jest bardzo dokładna, czujniki w tym modelu padają znacznie szybciej w porównaniu do innych modeli. Znacznie ciekawszym wyborem mogą okazać się modele elektrochemiczne których pomiar jest bardzo dokładny, a w kwestii kalibracji nie musi być często wykonywania z powodu wytrzymałych czujników.

 

Kwestie przechowania alkomatu

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie przechowywanie urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, które może wpłynąć na ich żywotność a czasem wprowadzić nasz błąd. A więc po pierwsze powinniśmy takie urządzenie przechowywać w temperaturach pokojowych, które uniemożliwiają rozregulowanie się czujników, po drugie dobrze jest wykonywać kalibrację na https://alkopatrol.pl przynajmniej raz na pół roku. Choć jest ona zależna od ilości prób wykonanych na urządzeniu, im częściej będziemy używać tym częściej musimy pamiętać o jego kalibracji. W ten sposób możemy zapobiec ewentualnemu zniszczeniu i dużemu rozkalibrowaniu urządzenia, niestety duże grono posiadaczy nie jest tego świadoma nie stosując się do zaleceń w kwestii przechowywania. Takie działanie ma swoje skutki, gdyż niespodziewanie może on wprowadzić nas w błąd który będzie skutkował zatrzymaniem prawa jazdy bądź inną katastrofą.

Leave a Reply